spot_img

ذات صلة

جمع

Automatické hodinky

Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý...

Hľadanie si nového zamestnania a práce

Hľadáte si novú prácu? Aký je najlepší spôsob, ako...

Kvalitná zrnková káva alebo prečo ochutnať kávu z Brazílie?

Štedrý deň sa nezadržateľne blíži, takže už sa vám...

EuroPride v Srbsku odmietla aj lesbická premiérka

Srbsko nepovolí na september plánovaný pochod za práva sexuálnych...

Vo FN Olomouc vybrali obličku s pomocou robota

Obličku z tela žijúceho darcu pomocou robotického systému vôbec...

Viete, kde doma nájdete oveľa viac baktérií ako na verejnej toalete?

Hoci si o sebe myslíte, že patríte medzi ženy extrémne vysadené na poriadok, dosť možno máte na určitých veciach doma rovnakú špinu, ako sa nachádza v byte troch mužov, ktorí možno ani nevlastní metlu a handru. A stavíme sa, že by ste ich tam nečakali. Najviac špiny sa totiž nachádzajú tam, kde pripravujete jedlo – v kuchyni!

  1. Hubka na riad
    Baktériám sa darí vo vlhku a medzi zvyškami jedla. Najradšej majú túto kombináciu E. coli a Campylobacter, ktoré stoja za črevnými infekciami a nevoľnosťou. Celé kolónie osídľujú vaše hubky na riad. Aj napriek tomu, že hubku vždy po použití vyperiete, vyžmýkate a dáte do príslušnej nádobky alebo mištičky, keby ste vykonali mikrobiologický obor, nájdete na nej celé tisíce týchto malých záškodníkov. Podľa vedcov z univerzity v Arizone, ktorí vykonávali výskum výskytu baktérií v domácnosti, je na hubičke 50-krát viac mikroorganizmov ako na doske verejných záchodov.
  2. Doštička na krájanie
    A v kuchyni ešte zostaneme. Strieborná medajľa totiž patrí doske, na ktorej krájate mäso. Pokiaľ ho totiž po použití len umyjete saponátom a vodou, nikdy nezamedzíte tomu, aby sa tu začali množiť Salmonela, E. coli a Campylobacter. To by ste dosku museli vyvariť, poprípade umyť v umývačke na program s vysokou teplotou. Preto sa odporúča mať jedno vyhranené na zeleninu a druhé na mäso.
  3. Drez na riad
    Aj váš drez osídľujú nepozvaní hostia. Združujú sa obzvlášť okolo výlevky, kde je vlhko takmer neustále a tým sú splnené podmienky na ich expanziu. Čím menej drez používate, tým viac sa množia. Preto vždy pamätajte na to, že pokiaľ odchádzate na dlhšiu dobu z domu, nastriekajte do drezu niektorý z čistiacich prostriedkov a ihneď po príchode ho umyte. Tiež v ňom neumývajte ovocie a zeleninu priamo, ale používajte misky a už vôbec v ňom nenechávajte špinavý riad.
spot_imgspot_img