spot_img

ذات صلة

جمع

Automatické hodinky

Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý...

Hľadanie si nového zamestnania a práce

Hľadáte si novú prácu? Aký je najlepší spôsob, ako...

Kvalitná zrnková káva alebo prečo ochutnať kávu z Brazílie?

Štedrý deň sa nezadržateľne blíži, takže už sa vám...

EuroPride v Srbsku odmietla aj lesbická premiérka

Srbsko nepovolí na september plánovaný pochod za práva sexuálnych...

Vo FN Olomouc vybrali obličku s pomocou robota

Obličku z tela žijúceho darcu pomocou robotického systému vôbec...

Ako odstrániť škvrny od džúsu, kávy alebo vína?

Nie je nič nepríjemnejšie, než keď vám na obľúbenej blúzke či vašej pohodlnej sedačke vznikne fľak, na ktorý žiadny bežný čistiaci prostriedok sám neplatí. Ale čo s tým? Tieto problémy pozná väčšina gazdiniek. Našťastie už na ne existuje aj zopár overených trikov. Aké sú to? Možno vás prekvapí, aké jednoduché a ľahké sú spôsoby čistenia aj odolných škvŕn. Navyše vás poteší aj fakt, že na ne platí to, čo máte bežne k dispozícii doma a vo svojej kuchyni.

Na škvrny od vína platí soľ
Najmä škvrny od červeného vína sú na svetlom nábytku či koberci veľmi vidieť. Pokiaľ sa vám ale doma nechtiac zvrhne pohár, je zbytočné začať klamať a nadávať nad tým, akú máte smolu. Namiesto toho radšej vyskúšajte overené babské rady so soľou. Ako na to? Škvrnu čo najrýchlejšie zasypte väčším množstvom soli, ktoré sa odvíja predovšetkým od veľkosti poliateho miesta. Jedna štipka vám ale rozhodne stačiť nebude ani v prípade malých fliačikov. Soľ na poliate miesto naneste čo najrýchlejšie a nechajte pôsobiť aspoň štvrť hodiny až dvadsať minút. Dokáže dokonale vstrebať tekutinu a vytiahne aj červené farbivo.

Pokiaľ sa jedná o škvrnu na oblečení alebo napríklad na obruse či látkovom poťahu, soľ z miesta potom odstráňte a oblečenie ešte vyperte. Ak však ide o škvrnu na koberci alebo na nábytku, nechajte soľ pôsobiť ešte o niečo dlhšie, ideálne aspoň hodinu. Potom ju vysajte a celý postup ešte raz zopakujte. Nakoniec koberec očistite navlhčenou hubkou alebo handričkou namočenou v teplej vode.

Čo s fľakmi od džúsu?
Neviete ako úspešne zatočiť s nežiaducimi škvrnami od džúsu? Čerstvé škvrny ľahko odstránite ich prelievaním vriacou vodou. Keď bude váš obľúbený nábytok alebo tričko dostatočne opláchnuté, dajte ho ešte vyprať do práčky, alebo ho aspoň ručne vyčistite. Škvrny by mali zmiznúť. Pokiaľ ale na poliatom mieste napriek tomu ešte zostane nepatrný fliačik, polejte ho citrónovou šťavou a skúste znova vyčistiť. Budete možno prekvapená, ako tento pomerne jednoduchý trik funguje.

S kávou rýchlo pod kohútik
Ak sa počas dôležitej porady alebo počas práce na počítači polejete kávou, nezúfajte. Dôležité je predovšetkým konať čo najrýchlejšie. V prvom rade si dajte tiež pozor na čistenie svojho obľúbeného kúska horúcou vodou. Na rozdiel od kávy samotnej totiž škvrnám od nej, podobne ako fľakom od čaju, horúca voda nesvedčí. Poliate miesto teda čo najrýchlejšie vložte pod prúd studenej vody. Na postriekaný nábytok alebo koberec postačí, keď priložíte na vrch handričku namočenú v studenej vode. Pokiaľ je to možné, vložte zároveň suchú utierku alebo handru aj pod tkaninu, aby mohol absorbovať prebytočnú vlhkosť. Handričky dôkladne prepláchnite a celý postup zopakujte.

Na poškvrnenú oblasť potom nakoniec nasypte trochu pracieho prášku, jedlej sódy alebo na ňu kvapnite tekuté mydlo. Nechajte čistič chvíľu pôsobiť a potom miesto znova dôkladne opláchnite alebo utrite. V prípade poliateho oblečenia potom ihneď dajte svoj obľúbený módny kúsok ešte do práčky. Čo sa týka nábytku či koberca, po prvotnom procese odstránenia najvýraznejších fliačikov, zhodnoťte jeho zostávajúcu mieru znečistenia. Keď to bude potrebné, nechajte ho dočistiť profesionálov. V prípade, že sa vám škvrnu podarilo úplne alebo skoro úplne odstrániť, použite pokojne len vlastné účinné prostriedky a škvrnu s nimi ešte znova sama očistite.

spot_imgspot_img