Domů Aktuality EuroPride v Srbsku odmietla aj lesbická premiérka

EuroPride v Srbsku odmietla aj lesbická premiérka

0

Srbsko nepovolí na september plánovaný pochod za práva sexuálnych menšín EuroPride. Rozhodnutie s odvolaním sa na aktuálne vypätú situáciu v Kosove podporila aj srbská premiérka Ana Brnabičová, ktorá sa hlási k homosexuálnej orientácii.

Informáciu o tom, že EuroPride sa tento rok v Srbsku konať nebude, potvrdil aj srbský prezident Aleksandar Vučić. To pri vymenovaní staronovej premiérky Any Brnabičovej. Aj on ako dôvod uviedol diplomatickú krízu s Kosovom, ktorej sa podľa jeho slov teraz musí srbská vláda prednostne venovať.

„Pochod hrdosti, alebo ako sa tá akcia vlastne nazýva, bude buď zrušený, alebo odložený na iný dátum,“ uviedol srbský prezident Vučić.

Vo svojich slovách zdôraznil, že s nepovolením akcie súhlasí premiérka, ktorá je sama lesba, aj väčšina členov kabinetu. Srbská vláda sa podľa neho musí sústrediť na spory s Kosovom.

„V jeden okamih nemožno jednoducho zvládnuť všetko,“ upresnil Vučić.

A to napriek tomu, že Srbsko a Kosovo za sprostredkovanie Európskej únie urovnali spor ohľadom pohybu svojich občanov cez spoločnú hranicu. Aspoň to uviedol šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Srbsko podľa Borrella súhlasilo, že držitelia kosovských občianskych preukazov už nebudú potrebovať špeciálne dokumenty na vjazd do Srbska. Kosovo sa zaviazalo, že nezavedie obdobné opatrenie pre srbských občanov. Problém je však hlbšieho rázu [pozri nižšie].

EuroPride bude, tvrdia jeho organizátori
Organizátori pochodu aj napriek vyhláseniu srbských autorít vyjadrili odhodlanie pochod uskutočniť. Uviedli, že s akciou počítajú v stanovenom dátume, to je v sobotu 17. septembra. Podľa nich prezident nemá právomoc demonštráciu zakázať.

„Jediná vec, ktorá sa môže stať, je tá, že pochod zakáže polícia,“ uviedol jeden z usporiadateľov Goran Miletić.

Podľa neho by taký zákaz bol protiústavný a usporiadatelia by ho spochybnili na ústavnom súde. V Srbsku proti akcii opakovane vystupujú kňazi miestnej pravoslávnej cirkvi. A proti pochodu nedávno v Belehrade demonštrovali tisíce ľudí.

Prvé dva pochody za práva sexuálnych menšín v rokoch 2001 a 2010 navyše sprevádzali v Belehrade strety. Od roku 2014 sa akcia koná každoročne, a to pod silnou ochranou polície.

EuroPride je každoročne najväčšou európskou udalosťou komunity LGBT [lesby, gayovia, bisexuáli a transgenderové osoby]. Organizuje sa od roku 1992 a zakaždým v inom meste, prvým bol Londýn.

Situácia v Srbsku je dosť napätá
Spory Srbska s Kosovom podľa pozorovateľov prichádzajú v najmenej vhodnú dobu. Srbsko tradične podporuje Rusko, za vznikom Kosova stoja USA, ktoré majú v Kosove aj svoju vojenskú základňu. V kontexte vojny na Ukrajine sa tak Kosovo stáva ďalším z miest, kde spolu USA s Ruskom merajú sily. Srbsko navyše vznik samostatného Kosova zatiaľ neuznalo. A zrejme ho nikdy ani neuzná.

Problém je aj neprehľadná vnútropolitická situácia v Srbsku. Vučić menoval staronovú premiérku bezmála päť mesiacov po aprílových parlamentných voľbách. V nich zvíťazila jeho Srbská pokroková strana [SNS]. Vo voľbách ale prišla o väčšinu a povládne s podporou socialistov. Brnabičová je premiérkou od roku 2017.

Vo funkcii však nezostane celé volebné obdobie, ale len do roku 2024. Potom by mal na čelo vlády nastúpiť niekto iný. Podľa analytikov Brnabičovou, ktorá patrí k najbližším Vučičovým spolupracovníkom, zrejme v parlamente podporia aj ďalšie strany. Premiérka je prvou ženou a tiež prvou osobou s homosexuálnou orientáciou, ktorá stojí na čele srbskej vlády.

Exit mobile version