spot_img

ذات صلة

جمع

Automatické hodinky

Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý...

Hľadanie si nového zamestnania a práce

Hľadáte si novú prácu? Aký je najlepší spôsob, ako...

Kvalitná zrnková káva alebo prečo ochutnať kávu z Brazílie?

Štedrý deň sa nezadržateľne blíži, takže už sa vám...

EuroPride v Srbsku odmietla aj lesbická premiérka

Srbsko nepovolí na september plánovaný pochod za práva sexuálnych...

Vo FN Olomouc vybrali obličku s pomocou robota

Obličku z tela žijúceho darcu pomocou robotického systému vôbec...

Za starostlivosť o utečencov VZP vydala vyše pol miliardy

Zo zhruba 349 000 registrovaných utečencov z Ukrajiny u Všeobecnej zdravotnej poisťovne SR [VZP] u nás čerpalo zdravotnú starostlivosť zhruba 104 600 z nich. Za prvý polrok za starostlivosť o bežcov poisťovňa vydala cca 594 miliónov korún.

Konečný účet za poskytnutú zdravotnú starostlivosť ukrajinským azylantom registrovaných u VZP bude podľa jej Správnej rady zrejme ešte vyšší. Poskytovatelia zdravotné výkony aj za už uzavreté mesiace ešte dohlasujú.

„Môže byť, že časť tej starostlivosti ešte nie je zdravotníckymi zariadeniami zaevidovaná a prihlásená na úhradu,“ povedal dnes [29.8.] po rokovaní Správnej rady VZP jej predseda a poslanec Tom Philipp [KDU-ČSL].

Podľa Philippa zdravotná starostlivosť čerpaná utečencami z Ukrajiny zatiaľ stála menej peňazí, než poisťovňa pôvodne predpokladala. Viac ako jeden milión korún poisťovňu stála zdravotná starostlivosť u 16 ukrajinských azylantov. Vláda zároveň navýšila plat na štátnych poistencov o 5,2 miliardy korún práve z dôvodu vyšších nákladov poisťovní o utečencov z Ukrajiny.

VZP zaplatila za starostlivosť o Ukrajincov takmer 600 mil Sk
Pri VZP sa doteraz registrovalo 349 tisíc utečencov z Ukrajiny. Z nich je asi 123 tisíc detí a mládeže. Približne 52 tisíc ich pracuje tak, že zo svojho príjmu odvádza zdravotné poistenie do systému zdravotníctva. Inak povedané, 52 tisíc ich priznáva príjem nad 10 tisíc korún, čím ich zamestnávateľ povinne hlási ako zamestnancov a odvádza z ich príjmu poistné. Ostatné zdravotné poisťovne registrujú okolo 44 tisíc utečencov z Ukrajiny.

Zástupcovia VZP v posledných týždňoch upozorňujú na zmenu zákona, ktorá ukrajinským utečencom ukladá povinnosť svojej zmluvnej poisťovni po 150 dňoch od udelenia víza dočasnej ochrany oznámiť, kto za ne bude naďalej hradiť poistné, ktoré je v Česku povinné.

Štátnym poistencom aj po 150 dňoch naďalej zostávajú utečenci starší ako 65 rokov a deti a mládež do 18 rokov. Do konca augusta má platiteľ poistného VZP ohlásiť asi 123 tisíc Ukrajincov. Doteraz ju kontaktovalo približne 38 percent z nich.

Vízum dočasnej ochrany u nás dostalo 420 tisíc Ukrajincov
Podľa zástupcov VZP budú každý mesiac pribúdať ďalší poistenci s povinnosťou oznámiť svojho platiteľa poistného. Do konca roka ich musí zdravotnú poisťovňu kontaktovať asi 215 000. Štát rovnako ako zdravotné poisťovne presne nevie, koľko utečencov na území Česka sa zdržiava. A koľko ich odišlo do iných krajín alebo späť na Ukrajinu.

Vízum dočasnej ochrany ich u nás dostalo cez 420 000. Ministerstvo vnútra odhaduje, že ich u nás môže zdržiavať 200 000 až 300 000. Čo aj podľa samotných zástupcov VZP nie je práve malý odhadný rozptyl.

„Chceme využiť lehotu 150 dní, kedy musí poisťovňu kontaktovať, aby sme si dáta očistili o tých, ktorí už ČR opustili. Budeme ich spresňovať,“ uviedol k situácii Tom Phillip.

Tí, ktorí prestanú spadať do kategórie štátnych poistencov a nezačnú pracovať, získavajú v poisťovni štatút takzvanej osoby bez zdaniteľných príjmov [OBZP]. Zdravotné poistenie potom platí v prospech zmluvnej zdravotnej poisťovne mesačne sami. Pre OBZP je 2 187 korún.

Riešením pre väčšinu ekonomicky neaktívnych utečencov [mladších 65 rokov a starších 18 rokov, pozn. red.] po 150 dňoch od udelenia víza tak je evidencia na úrade práce, kde za ne poistné začne opäť platiť štát.

spot_imgspot_img