spot_img

ذات صلة

جمع

Automatické hodinky

Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý...

Hľadanie si nového zamestnania a práce

Hľadáte si novú prácu? Aký je najlepší spôsob, ako...

Kvalitná zrnková káva alebo prečo ochutnať kávu z Brazílie?

Štedrý deň sa nezadržateľne blíži, takže už sa vám...

EuroPride v Srbsku odmietla aj lesbická premiérka

Srbsko nepovolí na september plánovaný pochod za práva sexuálnych...

Vo FN Olomouc vybrali obličku s pomocou robota

Obličku z tela žijúceho darcu pomocou robotického systému vôbec...

Sušíte bielizeň vonku iba v lete? Už naše babičky vedeli, prečo je dobré vešať bielizeň na mraze

Znie to úplne logicky: čím je teplejší vzduch, tým lepšie sa bielizeň suší. Ale aj pri teplotách pod nulou môžete mokré oblečenie zavesiť vonku.

Naozaj funguje sušenie mrazom?
Je pre vás vešanie čerstvo vypraného prádla vonku v zime nepochopiteľné? Existuje však mnoho ľudí, ktorí by za tento trik dali ruku do ohňa. Ale ako je možné, že sa oblečenie usuší aj na mraze? A čo je pre bielizeň lepšie? Odpovieme na všetky vaše otázky!

Keď teplota klesne pod nulu, voda zmrzne. Takže logicky aj vlhká bielizeň najskôr zmrzne. Tá zaujíma vec nastane neskôr – vďaka takzvanej sublimácii. Keď je vzduch ľadový a suchý, premení sa v bielizni do plynného skupenstva a vyparí sa. Bielizeň je suchá a niekedy rýchlejšie suchá, než keby sme ju zavesili v byte.

Je to lepšie vonku ako vo vnútri
Sušenie bielizne v byte v zime má jednu hlavnú nevýhodu. V určitom okamihu je vzduch nasýtený vodnou parou a už nemôže nič absorbovať. Sušenie v tej chvíli skončí. Potom musíte riadne vyvetrať – to umožní únik vlhkosti, ale aj teplota sa zníži. Pokiaľ však nebudete vetrať, riskujete zahmlenie okien a rast plesní. A každý, kto využíva pomoc sušičky, by mal vyskúšať sušenie mrazom. Pretože sušička rýchlejšie opotrebováva bielizeň a spotrebováva veľa elektriny, sušenie na mraze je výhodné hneď v niekoľkých smeroch.

Uteráky vás môžu miasť
Mnoho ľudí si myslí, že najmä uteráky sú po mraze tvrdé ako doska. Ale opak je pravdou. V lete sú pomerne tvrdé, v zime sú vlákna vďaka sublimácii príjemné a mäkké.

  1. Počkajte na správny čas
    Je veľmi dôležité počkať na správny čas, aby ste bielizeň zavesili. Pravidlo znie: pokiaľ je bielizeň stále tuhá, je stále zamrznutá a nie je suchá.
  2. Venujte pozornosť počasiu
    Na sušenie mrazom sú dôležité nielen mínusové stupne, ale aj vlhkosť a vietor. Počasie a vzduch musia byť suché, aby absorbovali vlhkosť, a vietor je tam, aby ju zase dostal preč.
  3. Chytro zaveste
    Ak nie ste pripravení čeliť chladu a zavesiť bielizeň vonku, môžete ho dať dovnútra na stojan na oblečenie a potom ho umiestniť na balkón alebo na záhradu. Nechceme, aby nám aj zmrzli prsty!
spot_imgspot_img