spot_img

ذات صلة

جمع

Automatické hodinky

Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý...

Hľadanie si nového zamestnania a práce

Hľadáte si novú prácu? Aký je najlepší spôsob, ako...

Kvalitná zrnková káva alebo prečo ochutnať kávu z Brazílie?

Štedrý deň sa nezadržateľne blíži, takže už sa vám...

EuroPride v Srbsku odmietla aj lesbická premiérka

Srbsko nepovolí na september plánovaný pochod za práva sexuálnych...

Vo FN Olomouc vybrali obličku s pomocou robota

Obličku z tela žijúceho darcu pomocou robotického systému vôbec...

Česi hojne cestujú do zahraničia. Ako covid zmenil cestovné poistenie?

Po covidovej pauze ľudia začali opäť cestovať vo veľkom, a to ako do zahraničia, tak po Českej republike. Tomu sa museli prispôsobiť aj poisťovne v rámci cestovného poistenia.

Podľa Márie Petrovovej, Senior Expert Komunikácie z Allianz poisťovne, rastie počet ľudí, ktorí si svoje cesty zariaďujú sami bez pomoci cestovných kancelárií, a to vrátane cestovného poistenia. Trendom je podľa nej aj dojednávanie cestovného poistenia online.

Súhlasí s ňou aj Eva Svobodová zodpovedná za komunikáciu v UNIQA, ktorá hovorí, že ľudia si čoraz viac organizujú svoje cesty sami, nekupujú si dovolenky „na kľúč“ od cestoviek a súčasne vyhľadávajú čím ďalej vzdialenejšie a exotickejšie cieľové destinácie alebo sa vydávajú na adrenalínové treky a púte do opustených lokalít. Pribúda tiež rôznych druhov športových dovoleniek (napr. morské kajaky alebo via ferrata sú fenoménom posledných rokov), prípadne rastie náročnosť športových dovoleniek (rafty, jachting, extrémne prechody a pod.), vymenováva.

V Generali Českej poisťovni pre tohtoročnú letnú sezónu všeobecne evidujú vyšší záujem o zahraničné letné dovolenky oproti predchádzajúcim dvom letom. Záujemcovia o poistenie viac riešia poistenie storna cesty, zaujímajú sa o jeho nulovú spoluúčasť a sú ochotní si za poistenie priplatiť. Zároveň sa zaujímajú o poistenie preventívnej karantény, dopĺňa Jan Marek, tlačový hovorca tejto poisťovne.

Tiež Petr Milata, tlačový hovorca ČSOB Poisťovne, uvádza, že klienti viac ako predtým dopytujú poistenie stornopoplatkov a všeobecne vyššie limity plnenia. Za trendy môže byť považovaná ponuka cykloasistencia, riešenie problémov spojených s leteckou dopravou, dodáva. Novým trendom je tiež poistenie pre cesty po Českej republike, teda úrazové poistenie vrátane poistenia STORNO. Ak cestujú klienti do zahraničia vlastným vozidlom, potom často vyhľadávajú poistenie asistenčných služieb Holiday, pridáva Milan Káňa, tlačový hovorca Kooperatívy.

Covid zmenil správanie klientov aj ponuku poisťovní
V poisťovniach pozorujú vyšší záujem o cestovné poistenie, dojednávanie vyšších limitov plnenia a záujem o komplexný rozsah poistenia. Ponuka cestovného poistenia sa prispôsobila dopytu a riziká spojené s covidom sa stali štandardnou súčasťou poistenia alebo priamo novým produktom.

Napríklad poisťovňa Direct ponúka pripoistenie covid, ktoré pomôže v prípade nákazy v zahraničí aj v prípade karantény a platí pre krajiny Európskej únie, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko a Veľkú Britániu. Pripoistenie pri ochorení covidom v zahraničí zaplatí prípadné lieky, lekárske ošetrenie, hospitalizáciu, prevoz alebo repatriáciu do limitu 3 milióny korún. Pri nariadenej karanténe poisťovňa zaplatí náklady na pobyt v hoteli alebo podobnom zariadení do limitu 3 000 korún na deň po dobu maximálne 14 dní, opisuje Michal Kárný, senior copywriter z Direct poisťovne.

UNIQA covid kryje bez prirážky, bez pripoistenia a podľa Evy Svobodovej to je v základnom poistení. Podobne Allianz poisťovňa nevytvárala špeciálne „poistenie na covid“, ale zahrnula toto ochorenie do svojich štandardných balíčkov cestovného poistenia.

Aj v Generali Slovenskej poisťovni majú krytie na ochorenie covid v základnom poistení liečebných nákladov bez nutnosti dojednania špeciálneho poistenia a bez navýšenia poistného. Ochorenia kryjú vždy do limitu, ktorý platí pre poistenie liečebnej výlohy, teda je možné si vybrať z krytia 5 mil Sk, 25 mil Sk, 100 mil Sk. Samozrejmosťou je pre nás možnosť dojednania poistenia storna cesty so 100% krytím storno poplatkov alebo poistenie prerušenia nastúpenej cesty, v ktorom kryjeme aj finančnú stratu, ktorú predstavujú náklady za nariadenú preventívnu karanténu alebo preventívny test v súvislosti s covidom a tiež finančnú stratu za nevyužité služby, ktorá vznikne v dôsledku prerušenia dovolenky, vysvetľuje Jan Marek.

Poisťovne ponúkajú najrôznejšie typy cestovného poistenia
Poistenie KARANTÉNA od Kooperatívy kryje nevyhnutné a primerané náklady na stravu, ubytovanie alebo náhradnú dopravu do SR v dôsledku výskytu ochorenia covid. Teda v prípadoch, keď ich klienti nemôžu odcestovať zo zahraničia späť do SR v dohodnutom termíne, Kooperatíva uhradí 80 % viac nákladov, ktoré klientom s nariadenou karanténou vzniknú. Klienti len musia pri uplatnení nároku na výplatu poistného plnenia doložiť doklady o zaplatení za ubytovanie a za náhradnú dopravu. Našim klientom uhradíme 80% viacnákladov doložených dokladmi o ich uhradení, maximálne však do celkovej výšky 30 000 Sk na osobu, upresňuje Milan Káňa.

Výhodou cestovného poistenia od ČSOB Poisťovne je možné považovať krytie covid v základnom rozsahu poistenia, teda bez nutnosti pripoistenia. Ponúkame poistenie právnej ochrany ako súčasť poistenia zodpovednosti za ujmu, dopĺňa Petr Milata.

V Generali Českej poisťovni majú celý rad pripoistení. Podľa Jana Marka sú obzvlášť obľúbené a užitočné poistenie spoluúčastní na požičané veci (napr. pri požičaní auta či skútra z požičovne), poistenie veterinárnej liečby alebo špeciálna asistenčná služba AutoCare pre auto, ktorým idete na dovolenku – umožňuje napríklad odťah vozidla aj zo vzdialenejších európskych destinácií , ako je Škandinávia. Poistenie pritom platí aj na autá z požičovne – typicky obytné dodávky).

UNIQA má špeciálne športové úrazové poistenie on-line aj k cestovnému poisteniu, ktoré kryje akýkoľvek druh športového výkonu, ku ktorému sa klient na dovolenke chystá, a to aj adrenalínové a nebezpečné (bungee jumping, let stíhačkou, horolezecký výkon, paragliding a pod.). Klient ho dojednáva na webe pre presne zadaný termín doma alebo vo svete (2 dni až mesiac). Špecialitou UNIQA je aj zubné ošetrenie bez limitu. To býva v cudzine veľmi drahé, a preto ho väčšinou poisťovne obmedzujú finančným limitom. U nás ho má dotyčný klient kryté až do plnej výšky poistnej sumy, dopĺňa Eva Svobodová.

Špecialitou Direct poisťovne v cestovnom poistení je to, že pripoistenie rizikových športov si u nich klienti nemusia dojednávať na celú dobu dovolenky a môžu si poistiť len konkrétne dni, ktoré ide navyše počas dovolenky meniť. Pokiaľ teda napríklad vyráža na 14 dní k moru, kde si chcú 2 dni zasurfovať, tak si nemusia rizikový šport poisťovať na celých 14 dní, ako to majú iné poisťovne, ale stačí im sa pripoistiť práve len na tie dva dni.

Allianz ponúka tuzemské cestovné poistenie Moje ČeskoSlovensko, ktoré je určené pre klientov, ktorí cestujú po Česku a Slovensku, ale výlety podnikajú aj do zahraničia až 50 km od českých hraníc. Poistenie zahŕňa okrem základného krytia aj cykloasistenciu, poistenie vecí v stane alebo poistenie zapožičaných športových potrieb, vymenúva Mária Petrovová.

Pozor si dajte ohľadom poistenia športov
Jan Marek vysvetľuje, že výber poistenia by mal zodpovedať tomu, kam rodina ide a čo tam plánuje za aktivity. Cestovné poistenie sa takejto situácii vie prispôsobiť – a to ako základnou poistnou ochranou (poistenie liečebných nákladov, úrazu, batožiny atď.), tak aj celým radom pripoistení. Podstatné je teda zvoliť správny rozsah poistného krytia a výšku poistných čiastok s ohľadom na to, kam na dovolenku ľudia cestujú a aký tam budú mať program či aktivity. Niečo iné je poznávacia dovolenka v Ríme, niečo iné kaňoning v Mexiku.

Pripomínam, že rizikové činnosti/aktivity je potrebné adekvátne pripoistiť. O tom, čo je a nie je rizikové, sa ľudia dozvedia na našich webových stránkach venovaných cestovnému poisteniu alebo im to oznámia kolegovia na klientskej linke, webovom chate alebo samozrejme na pobočkách a našich obchodných miestach, odporúča ďalej s tým, že je vhodné, aby si ľudia našli chvíľu na preštudovanie aspoň výluk z poistenia.

Zástupcovia poisťovní sa zhodujú, že pokiaľ plánujete športovať, je potrebné si overiť, či šport nepatrí medzi rizikové. A ak áno, dojednať si pripoistenie. Milan Káňa spomína, že existujú 3 skupiny: základný, aktívny a extrémny šport. U nich základné a aktívne športy možno dojednať na akejkoľvek pobočke alebo prostredníctvom webu, ale extrémny šport (napr. downhill, horolezectvo alebo motoršporty) je nutné riešiť s predstihom na pobočke Kooperatívy. Okrem toho je tiež vhodné nastaviť si dostatočne vysoké limity podľa toho, kam cestujete. Napríklad v USA a Kanade sú ceny za ošetrenie výrazne vyššie, preto odporúčame aj vyššie limity. U nás si môžu klienti dojednať dokonca aj neobmedzený limit, dodáva Michal Kárný.

Tiež Mária Petrovová zdôrazňuje, že najväčšie riziko pri cestovaní je spojené s nákladmi na liečenie. Allianz ponúka a odporúča poistenie liečebných nákladov v zahraničí s neobmedzenými limitmi. Tiež je vždy dôležité uvedomiť si, že cestovné poistenie kryje náklady spojené s akútnymi ochoreniami. Tj. keď niekto vycestuje už chorý, nemôžu byť výdavky hradené z cestovného poistenia (to platí nielen pre ochorenie covidom), upozorňuje.

Dá sa na cestovnom poistení nejako ušetriť?
V UNIQA túto úvahu vôbec neodporúčajú. Cestovné poistenie sa dojednáva bez spoluúčasti, teda klient neplatí v prípade škody zo svojho nič, všetko mu preplatí poisťovňa. Ušetriť sa podľa Evy Svobodovej dá napríklad na rodinnej forme (2 dospelí a 2–4 ​​deti idú za rovnakú cenu ako s 1 dieťaťom), ale neoplatí sa šetriť na poistných sumách. Najmä v odľahlých destináciách s mizernou infraštruktúrou a nižšou úrovňou zdravotníctva (asistencia môže zraneného alebo chorého v rámci poistenia transportovať do vhodnejšej krajiny na ošetrenie) a potom aj v USA, Kanade, čo sú najdrahšie krajiny a aj banálna zlomenina alebo extrakcia zuba môže vyjsť doslova na milión korún, upozorňuje.

Aj v Allianz odporúčajú zaobstarať si naozaj kvalitné poistenie. Tomu, kto cestuje do zahraničia často, sa oplatí ročné poistenie pre opakované výjazdy (tzv. Multitrip), prezrádza Mária Petrovová.

Jan Marek spomína, že sa v praxi stretávajú s tým, že ľudia z času na čas vyberajú nízke poistné limity v snahe ušetriť za každú cenu na celkovom účte poistenia. Pritom za dovolenky vydávajú tisíce (niekedy aj desiatky tisíc korún) a zdráhajú sa zaplatiť desiatky korún za komplexnejšie poistenie, ktoré im pritom prináša miliónové krytia. Pokiaľ ide o úspory, je dobré sledovať aktuálne ponuky, pretože Generali Česká poisťovňa ponúka celý rad výhodných zliav. Ako napríklad rodinná zľava, skupinová zľava alebo zľava online s tým, že pre klientov vyberáme tú najlepšiu kombináciu možných zliav, popisuje ďalej.

CHP E2
V Kooperatíve pre niektoré vekové kategórie uplatňujú zľavy na poistenie, a to tak, že deti od 6 do 18 rokov majú zľavu 50 %, mladí od 18 do 26 rokov majú zľavu 20 % a deti do 6 rokov v sprievode dospelého poisťujú zadarmo. Rovnako ako v Directe je možné si poistiť aktívne športy iba vo zvolenom termíne. ČSOB Poisťovňa ponúka vyššie zľavy pri online dojednaní poistenia a výhodné sadzby pre rodiny alebo skupiny viacerých osôb.

Aj v Direct poisťovni pri dojednaní cestovného poistenia online ponúka 50% zľavu a klientom nárazovo ponúka zľavové kupóny, ktoré môžu využiť pri dojednaní v ich mobilnej aplikácii. U nás majú klienti tiež výhodu v tom, že si môžu jednoducho dojednať len to, čo skutočne chcú. Nenútime im žiadne predpripravené balíčky. Pokiaľ napríklad majú poistenie zodpovednosti alebo úrazové poistenie, už si ho nemusia dojednávať zvlášť a ušetria, uzatvára Michal Kárný.

spot_imgspot_img